Časté otázky v péči o rty

Jak se liší péče o rty od péče o pokožku?

Na rozdíl od normální pokožky je tkáň rtu sliznice. Vnější vrstva rtu (rohová vrstva) je velice tenká, u většiny lidí dokonce zcela chybí. V důsledku toho se vlhkost ze rtů vytrácí mnohem rychleji než z obyčejné pokožky a rty snadno vysuší. Tato suchost má za následek rozpraskání a zvyšuje se riziko vzniku zánětu, infekce a pocitu pálení.

Jak mohu své rty chránit před sluncem?

Rty obsahují pouze malé množství melaninu (přirozeného kožního pigmentu, který odráží škodlivé sluneční ultrafialové záření), nebo dokonce žádný. Poškození sluncem může pozměnit kolagen (který je základní součástí rtů a dodává jim pružnost), a může dokonce vést ke vzniku melanomu. Rty by měly být před sluncem chráněny produkty, jež obsahují faktor ochrany proti slunci (SPF) 15 a více. Rovněž je důležité mít na paměti, že škodlivé sluneční paprsky jsou přítomné vždy, ať je červenec či leden, jasno či zataženo.

Potřebují být rty chráněny nejenom venku, ale i uvnitř?

Je dobré zapracovat ochranu rtů do Vašeho denního režimu péče o pleť, ať už trávíte čas venku, nebo ne. Vnější faktory, jako slunce, vítr a chlad, mohou urychlit ztrátu hydratace rtů. Možná si neuvědomujete, že rty často trpí nedostatkem hydratace uvnitř centrálně vytápěných nebo klimatizovaných místností, v nichž je poměrně nízká vlhkost. Sucho je rovněž nepřítelem, když udeří nachlazení či chřipka. Podráždění může být dokonce způsobeno určitými druhy jídla, kosmetiky a cigaretovým kouřem.

I když je ochrana skvělá, jak mám ošetřovat již popraskané rty?

Pokud jsou Vaše rty popraskané, důležitý je čas. Čím dříve je začnete léčit, tím se zahojí rychleji. Pro skutečně suché rty, dokonce i pro léčbu oparů, Blistex doporučuje používání produktu jako je Blistex Lip Balzám, jenž rtům přináší chladivou úlevu a hydratační složky pro jejich rehydrataci.

Co způsobuje opary?

Opary a puchýřky mají tendenci se rozvíjet, když je osoba nachlazená nebo má horečku, ale mohou být také vyvolávány vystavením slunci, emocionální úzkostí, střevním onemocněním a menstruací. Odstranit veškeré příčiny, které přispívají ke vzniku oparů a puchýřků, je nemožné, ale lze ošetřovat rty výrobky, jako je například Blistex Lip Balzám, který redukuje sluneční vliv a zamezuje popraskání, jež činí rty zranitelnými.

Je možné snížit vliv přeexponování a stárnutí na rty?

Používání produktů péče o rty s ochranou proti slunečnímu záření a hydratačním účinkem může pomoci redukovat dva z hlavních faktorů, které přispívají ke stárnutí; poškození sluncem a ztráta vlhkosti. Většina výrobků Blistex poskytuje hydrataci a ochranu před sluncem od SPF 10 do SPF 30.

Měl by se balzám nanášet pod rtěnku nebo přes ni?

Balzám nebo mast na rty působí nejlépe, když se nanese pod rtěnku, protože ochranné složky mohou být v přímém kontaktu se rty. Používání hydratačního produktu před aplikací rtěnky rovněž pomáhá nanést rtěnku rovnoměrněji.

úleva

denní péče

ochrana